Ruský ministr zahr. Lavrov se sešel se syrským kolegou Mualimem

Rusko bude důrazně prosazovat spravedlivý politický proces, při němž sami Syřané rozhodnou o svém osudu. Při setkání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem to dnes v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Mualim přicestoval do Ruska, aby podpořil „strategické spojenectví“ mezi Moskvou a režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Lavrov podpořil myšlenku „inkluzívního“ procesu politického urovnání v Sýrii, jinými slovy účasti Asadova režimu na rozhodování o budoucnosti země. Západní spojenci Asadovu roli v syrském usmíření odmítají a podporují umírněnou syrskou opozici, která chce nynější režim odstranit silou.

„Přikládáme velký význam součinnosti v rozhodném boji s terorismem a pokroku na cestě politického urovnání syrské krize s přihlédnutím k zájmům Syřanů. Ceníme si zájmu syrského vedení o řešení těchto úkolů,“ prohlásil Lavrov podle agentury Interfax.

Mualim podpořil protitureckou rétoriku Moskvy po úterním sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Incident označil za „bezprecedentní, provokační akt agrese ze strany Turecka“. Ankara, která patří k hlavním spojencům syrské opozice usilující o Asadův pád, podle syrského ministra „z ideových důvodů podporuje teroristy a každý den z minulých pěti let zasazuje Sýrii rány do zad“.

Newsletter