Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Ruský ministr zahraničí Lavrov „dobře rozumí“ řeckému premiérovi

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov „dobře rozumí“ politice řeckého premiéra Alexise Tsiprase a doufá, že Brusel uchrání Řecko před „scénářem s neblahými následky“. Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP uvedlo v dnešním prohlášení.

„Sergej Lavrov vyjádřil své pochopení krokům, které podnikl Alexis Tsipras,“ stojí podle AFP v komuniké, kterému předcházel telefonát Lavrova s jeho řeckým protějškem Nikosem Kotziasem.

Podnět k telefonickému rozhovoru podle ruské diplomacie vzešel ze strany Řecka. Oba ministři rovněž diskutovali o perspektivách rozvoje bilaterálních vztahů.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva v souvislosti s finanční krizí v Řecku dění v Evropské unii „velmi pozorně“ sleduje. „Máme obavy z možných nepříznivých důsledků na celou EU,“ uvedl podle agentury Reuters Peskov.

Tsipras v posledních několika týdnech uskutečnil dvě cesty do Ruska. Ve druhé polovině června diskutoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska. Případnou finanční pomoc Ruska podlomené řecké ekonomice prý ale neprojednávali. Během dubnové návštěvy Moskvy Tsipras zopakoval, že jeho země nesouhlasí se západními sankcemi uvalenými na Rusko kvůli krizi na Ukrajině

Newsletter