Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Ruský rozpočet: Putin seškrtat armádu nechce

Ruská vláda dnes schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Rozpočtový schodek bude podle schváleného návrhu vyšší, než se předpokládalo, protože vláda upustila od některých škrtů ve výdajích na armádu. Proti škrtům ve vojenských výdajích se opakovaně postavil prezident Vladimir Putin, píše agentura Reuters.

Deficit by měl v příštím roce dosáhnout tří procent hrubého domácího produktu. Ministerstvo financí přitom v dubnu schodek odhadovalo pouze na 1,5 procenta a jeho středeční návrh počítal s deficitem 2,8 procenta.

Schválený schodek je oproti středečnímu návrhu vyšší o 176 miliard rublů (68 miliard Kč). Za tímto nárůstem stojí především rozhodnutí upustit od plánového zrušení vojenských výdajů v objemu 165 miliard rublů. Ministr financí Anton Siluanov upozornil, že toto rozhodnutí nesouvisí se současnými ruskými vojenskými aktivitami v Sýrii a týká se běžných výdajů ruské armády.

V letošním roce očekává ruská vláda schodek 3,7 procenta HDP. Veřejné finance v Rusku se podle agentury Reuters dostaly pod tlak kvůli nepříznivému hospodářskému vývoji. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Siluanov uvedl, že vláda hodlá k pokrytí velké části rozpočtového deficitu v příštím roce využít rezervní fond. Ministerstvo financí předpokládá, že z fondu napřesrok v rámci krytí rozpočtových výdajů vyčerpá 2,136 bilionu rublů. To představuje téměř polovinu současné hodnoty fondu.

Rozsáhlé čerpání peněz z rezervního fondu podle agentury Reuters vyvolává obavy ohledně toho, jakým způsobem bude Rusko schopno financovat rozpočtový deficit v dalších letech, pokud zůstanou ceny ropy na nízké úrovni.

Newsletter