Rusové navrhli alianci zvýšení bezpečnosti ve vzduchu nad Baltem

Ruský velvyslanec u NATO dnes svým kolegům z aliančních zemí předložil určitý návrh na zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru nad Baltským mořem. Po dnešním jednání Rady NATO-Rusko to novinářům řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s tím, že spojenci nyní budou návrh studovat. Poznamenal také, že obě strany mají dál odlišný pohled na ukrajinskou krizi.

Aliance dlouhodobě žádá Rusko o vyšší předvídatelnost a bezpečnější chování ruských vojenských pilotů, kteří v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltem v minulých měsících opakovaně létali bez zapnutých odpovídačů či se velmi těsně přibližovali k vojenských plavidlům zemí aliance.

„Rusko navrhlo, jak bychom mohli řešit otázky spojené s odpovídači a leteckou bezpečností. My dali jasně najevo, že to vítáme, ale také jsme požádali o další detaily,“ vysvětlil Stoltenberg. Moskva by tak podle něj měla svou představu podrobněji vysvětlit.

Lety ruských vojenských strojů bez zapnutých odpovídačů, které je umožňují identifikovat například pro civilní řízení leteckého provozu a předcházet tak nebezpečným situacím, jsou ale podle generálního tajemníka NATO jen jednou částí diskuse. „Základem je bezpečné chování, létání bezpečným a profesionálním způsobem,“ poznamenal generální tajemník aliance.

Dnešní jednání velvyslanců zemí NATO a jejich ruského kolegy Alexandera Gruška bylo první od konce dubna a také první po pátečním a sobotním summitu NATO ve Varšavě. Aliance dnes ruskou stranu informovala o krocích, které byly ve Varšavě schváleny.

„Spojenci a Rusko mají zásadní a trvalé neshody o (ukrajinské) krizi. Nebylo to setkání myslí,“ poznamenal dnes generální tajemník aliance. Dialog je ale podle něj právě v současné složité situaci potřebný a bude pokračovat. Termín dalšího jednání ale zatím naplánován nebyl.

Newsletter