Růst čínské ekonomiky zřejmě letos zpomalí na 6,7 procenta

Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzroste o 6,6 procenta a za celý rok se hrubý domácí produkt zvýší o 6,7 procenta. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Čínská akademie sociálních věd (CASS), přední poradce vlády. Loni ekonomika vzrostla o 6,9 procenta, nejpomaleji na 25 let.

Podle CASS růst ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě negativně ovlivní snahy vlády zbavit ekonomiku nadbytečných kapacit a dluhu. Tradičně silné pohony růstu, jako infrastruktura, reality a soukromé investice, pak čelí klesajícímu tlaku.

„Ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě mírně zpomalí, ale v rámci běžného, stabilního rozpětí,“ vedl výzkumník CASS Wang Chung-ťü. „Měli bychom pokračovat v reformě na straně nabídky, protože máme stabilní lokální poptávku, posílit udržitelnost hospodářského rozvoje a vyřešit skrytá rizika pro ekonomiku, abychom udrželi ekonomiku v chodu při rozumném tempu,“ dodal.

Podle zatím posledních dostupných oficiálních údajů HDP Číny ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,7 procenta, což bylo stejné tempo jako v prvních třech měsících roku. Hospodářský růst tak zůstal na nejnižší úrovni od počátku roku 2009, kdy ekonomika kvůli globální finanční krizi zpomalila na 6,2 procenta.

Odhad CASS je v souladu s odhadem vlády, která počítá za celý rok s růstem o 6,5 procenta až sedm procent. Čína v letošním roce poprvé oznámila cílové rozpětí růstu HDP, což naznačuje, že země zřejmě letos vykáže nejpomalejší růst od roku 2009, napsala agentura Reuters.

Newsletter