Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Růst ekonomiky byl v 2. čtvrtletí vyšší než odhady ČNB

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky vyšší o 0,5 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 2,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,9 procenta.

Odchylka meziročního růstu HDP ve druhém čtvrtletí od prognózy ČNB byla způsobena zejména vyšším příspěvkem zahraničního obchodu. K vyššímu růstu přispěl též méně výrazný pokles tvorby hrubého kapitálu. „Předpoklad o snížení vládních investic z důvodu jen pozvolného náběhu nového programového období EU fondů se však naplnil,“ uvedl Holub. Mírně vyšší byl i růst vládní spotřeby.

Naopak pod odhady ČNB byla spotřeba domácností, která po sezonním očištění ve druhém čtvrtletí překvapivě zpomalila svůj růst. ČNB přitom počítala s jejím stabilním růstem.

„V souhrnu lze konstatovat, že ve druhém čtvrtletí 2016 došlo k očekávanému zpomalení meziročního růstu české ekonomiky, byť v menší míře, než ČNB předpovídala,“ uvedl Holub.

Podle prognózy ČNB domácí ekonomika letos zpomalí růst na 2,4 procenta z loňských 4,6 procenta. Zpomalení bude způsobeno především dočasným snížením hrubé tvorby kapitálu, do které se promítne především propad vládních investic financovaných z evropských fondů.

Newsletter