Růst korejské ekonomiky zbrzdily potíže Samsungu a Hyundai

Jihokorejská ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem za více než rok, zbrzdily ji zejména problémy společnosti Samsung kolem telefonů Galaxy Note 7 a stávka v automobilce Hyundai. Centrální banka dnes ve svém předběžném odhadu uvedla, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,7 procenta, nejpomaleji od druhého kvartálu loňského roku.

„Když si odmyslíte vliv Samsungu a Hyundai, byl růst ve třetím čtvrtletí výrazně lepší, než se předpokládalo,“ uvedl jeden z představitelů centrální banky. Neupřesnil ale, jak velké dopady na tempo hospodářského růstu měly právě potíže Samsungu a Hyundai.

Ve druhém čtvrtletí se HDP zvýšil meziročně o 3,3 procenta. Podle analytiků by měl hospodářský růst v celém letošním roce splnit prognózu centrální banky, která počítá s růstem 2,7 procenta.

Samsung se tento měsíc rozhodl definitivně ukončit výrobu i prodej telefonu Galaxy Note 7, který měl přetrvávající potíže se vznícením baterií. Už začátkem září firma začala kvůli těmto potížím stahovat z trhu 2,5 milionu přístrojů Galaxy Note 7.

Co se automobilky Hyundai týče, firma se ve třetím čtvrtletí potýkala s protesty zaměstnanců na podporu mzdových požadavků, které výrazně narušily výrobu. Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji.

Newsletter