Růst maloobchodních tržeb v USA díky autům v prosinci zrychlil

Meziměsíční růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech v prosinci zrychlil na 0,6 procenta z 0,2 procenta v listopadu. Přispěla k tomu zejména silná poptávka po automobilech, vyplývá z dnešní zprávy amerického ministerstva obchodu. Údaje jsou další známkou příznivého vývoje ekonomiky USA v závěru loňského roku.

V meziročním srovnání maloobchodní tržby v prosinci stouply o 4,1 procenta. Za celý loňský roky dosáhl jejich růst 3,3 procenta, zatímco o rok dříve činil 2,3 procenta.

Příznivý prosincový vývoj maloobchodu odráží zvýšenou důvěru v ekonomiku po listopadových prezidentských volbách i solidní růst mezd. Prodej aut se v prosinci meziměsíčně zvýšil o 2,4 procenta, což je nejvýraznější nárůst od dubna. Silný růst tržeb zaznamenaly také internetové obchody.

Dřívější údaje organizace Conference Board ukázaly, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v prosinci vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než 15 let.

Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 procenta, nejprudšího tempa za dva roky. Rychlý odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí zveřejní vláda koncem ledna.

Newsletter