Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu zpomalil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu zpomalil, firmy ale nabíraly nové zaměstnance nejrychlejším tempem za poslední čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Markit. 

Souhrnný index podnikatelské aktivity v květnu klesl na tříměsíční minimum 53,4 bodu z dubnových 53,9 bodu. Už téměř dva roky se ale drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. 

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. Květnová hodnota indexu podnikatelské aktivity podle Markitu signalizuje, že ekonomika si toto tempo růstu udrží i ve druhém čtvrtletí. 

Dílčí index zaměstnanosti se navíc vyšplhal na 52,3 bodu, což je nejvyšší úroveň od května 2011. „V širším pohledu je vidět, že oživení zůstává na správné cestě. Vede si celkem dobře,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom Markitu Chris Williamson. 

Společnost Markit nadále předpokládá, že ekonomika eurozóny v celém letošním roce dosáhne dvouprocentního růstu. To by představovalo nejlepší výkon od roku 2010. Hospodářství eurozóny teď podle analytiků těží ze slabšího kurzu eura, nižších cen ropy a z rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) zahájit rozsáhlé nákupy dluhopisů. 

Newsletter