Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 0,2 %

Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 procenta a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsal se na tom zejména menší růst cen alkoholu a další zlevnění pohonných hmot v dopravě a potravin. Analytici přitom očekávali stagnaci. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni září. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Alkohol meziročně zdražil o 1,2 procenta po zářijovém růstu o 1,6 procenta, u tabáku stouply ceny o osm procent, přičemž v předchozím měsíci to bylo o 8,5 procenta. Vedle toho dál zlevňovaly pohonné hmoty, u kterých pokles cen v říjnu činil 17,2 procenta po zářijových 15,1 procenta. Mezi potravinami dál zlevňoval chleba, drůbež, vejce, mléko, sýry, jogurty a máslo. Vliv mělo i zpomalení růstu cen ovoce, uvedli statistici.

Pokračující zlevňování pohonných hmot ovlivnilo i meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle doprava. Podle statistiků průměrná cena benzinu Natural 95, a to 30,54 koruny za litr, byla v říjnu nejnižší od února 2015 a cena nafty, 29,86 koruny za litr, dokonce od března 2010. Vedle toho zlevnily některé potraviny, bytové vybavení a některý alkohol. Proti září byly nižší i ceny lázeňských pobytů.

Naopak zdražily meziměsíčně oděvy a obuv nebo kosmetické zboží. Lidé více zaplatili i za brambory a kávu.

Newsletter