Růst tuzemského průmyslu předčil očekávání, vede jej výroba aut

Průmyslová produkce v dubnu 2015 meziročně reálně vzrostla o 4,3 %. Růst je svižnější proti očekávání ekonomů v anketě Bloomberg, kteří počítali s rovnými 4 procenty. Po očištění od sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,8 %.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,5 procentního bodu, růst o 8,3 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,8 p.b., růst o 12,3 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,7 p.b., růst o 8,1 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžba a dobývání (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 10,6 %), výroba nápojů (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 9,4 %) a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků  (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 5,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v dubnu 2015 meziročně vzrostly o 3,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 5,7 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 1,6 %.

Hodnota nových zakázek v dubnu 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 6,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 4,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,7 %, zveřejnil dnes ČSÚ. 

Newsletter