Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Růst Wall Street zařídila Deutsche Bank s +14 %

Americké akciové trhy dnes výrazně oživily a jejich hlavní indexy získaly téměř jedno procento. Wall Street se vydala vzhůru díky finančnímu sektoru, který podpořilo prudké oživení akcií Deutsche Bank jako důsledek ústupu obav z jejího pádu.

Dow Jonesův index v závěru stoupl o 0,91 procenta na 18.308,15 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 posílil o 0,80 procenta na 2168,25 bodu, zatímco index trhu Nasdaq uzavřel se ziskem 0,81 procenta na 5312,0 bodu.

Za celý týden všechny tři indexy mírně posílily a vykázaly třetí týden růstu po sobě. Za třetí čtvrtletí Dow Jones získal 2,1 procenta, S&P posílil o 3,3 procenta a Nasdaq přidal 9,7 procenta.

Index finančního sektoru vzrostl o téměř dvě procenta a zažil nejlepší den za zhruba dva měsíce. Akcie Deutsche Bank obchodované v USA posílily o více než 15 procent po zprávě agentury AFP, že americká vláda jedná s bankou o urovnání sporu o hypoteční cenné papíry „pouze“ za 5,4 miliardy dolarů.

Na trhu v minulých dvou týdnech narůstaly obavy o osud největší německé banky po zprávách, že Washington od ní žádá 14 miliard dolarů. Ve čtvrtek večer a dnes ráno akcie banky padaly na nová rekordní minima po zprávách, že některé hedgeové fondy ruší u Deutsche Bank pozice a stahují od ní hotovost.

„Jde o přehnanou reakci na čtvrteční výprodej a obavy investorů ze srovnávání Deutsche Bank s Lehman Brothers,“ komentoval agentuře Reuters dnešní vzestup akcií Alan Lancz z firmy Alan B. Lancz & Associates.

K růstu akcií přispěl i vzestup cen ropy v minulých dnech po rozhodnutí OPEC snížit těžbu. Index energetického sektoru vzrostl o více než 1,5 procenta.

Newsletter