Ruští atleti dál nesmějí závodit, změnit to může MOV

Ruští atleti stále nesmějí závodit na mezinárodních soutěžích. Rozhodlo o tom hlasování rady mezinárodní atletické federace IAAF na dnešním zasedání ve Vídni, o verdiktu informovala Ruská atletická federace. Bez Rusů tak bude mistrovství Evropy v Amsterodamu, které se koná od 6. do 10. července.

Dnešní verdikt IAAF může na svém zasedání příští týden v úterý 21. června revidovat Mezinárodní olympijský výbor, který tak může rozhodnout o účasti ruských atletů na olympijských hrách v Riu.

Rada jednala o případu celý den. Podle šéfa IAAF Sebastiana Coea bylo její rozhodnutí jednomyslné a poslední slovo v otázce účasti ruských atletů v Riu bude podle něj mít výhradně IAAF. Čistí ruští reprezentanti mohou požádat o povolení závodit jako „neutrální atleti“.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko se okamžitě nechal slyšet, že rozhodnutí o trvání trestu pro ruské atlety očekával. Rusko podle něj bude na situaci bezprostředně reagovat. „Je to extrémní zklamání, uděláme všechno, co bude možné. Rozhodně se odvoláme ke členům MOV,“ řekl Mutko.

„Sny poctivých atletů dnes byly zničeny kvůli chování nezodpovědných jedinců mezi sportovci a funkcionáři,“ pokračoval ruský ministr sportu. „Nemáme co skrývat. Chceme napravit reputaci našeho sportu na mezinárodní úrovni a chceme zpět do IAAF,“ doplnil.

Ruská atletická federace zvažuje podle generálního sekretáře Michaila Butova odvolání proti verdiktu IAAF ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Ruské atlety IAAF vyloučila z mezinárodních soutěží 13. listopadu a o prodloužení trestu rozhodla v březnu. Dnešní verdikt podle Sky News reaguje na zprávu kontrolní komise IAAF pod vedením Runeho Andersena z Norska, která radu IAAF o výsledcích antidopingových reforem v Rusku informovala a podle níž problém s dopingem stále existuje. „Ještě je tam hodně práce,“ řekl radě Andersen.

Prezident MOV Thomas Bach nechtěl spekulovat, jestli nejvyšší sportovní orgán rozhodnutí IAAF změní. „Zasedání příští týden v úterý by však mělo jednat o ochraně čistých sportovců, z nichž ty nejlepší bychom rádi měli v Riu,“ uvedl Bach minulý měsíc.

Výkonný výbor MOV se dohodl, že se celou situací bude zabývat na telefonické konferenci v sobotu a zváží další možné kroky. Jedním z nich je možnost, že by čistí ruští atleti závodili jako nezávislí sportovci. Pokud by MOV i IAAF umožnily atletům bez dopingového škraloupu v Riu závodit, měli by ruští reprezentanti čas splnit nominační kritéria do 11. července.

Proti uplatnění principu kolektivní viny se dnes vyjádřil i prezident Vladimir Putin a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko podnikne veškeré právní kroky, aby se svých sportovců zastalo. „Budeme vší silou obhajovat jejich právo startovat na olympijských hrách,“ řekl mluvčí.

Tyčkařka Isinbajevová chce rozhodnutí IAAF napadnout u soudu

Dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová zvažuje možnost soudně napadnout rozhodnutí atletické federace IAAF o pokračujícím vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží. Žena, která se letos chtěla vrátit ke kariéře po mateřské dovolené, se odvolává na dodržování lidských práv.

„Jde o porušení lidských práv. Nemohu mlčet, budu jednat. Půjdu k soudu pro lidská práva,“ nechala se slyšet okamžitě po vynesení verdiktu světová rekordmanka, která nikdy neměla potíže s dopingem.

Čtyřiatřicetiletá tyčkařka se příští týden zúčastní domácího šampionátu. „Takže podle tohoto rozhodnutí může být tento závod mým posledním v kariéře,“ dodala Isinbajevová, která vyhrála OH v letech 2004 a 2008 a v Londýně před čtyřmi lety byla třetí.

Nyní je podle svých slov v podobné situaci jako sportovci při bojkotu her v letech 1980 v Moskvě a v Los Angeles o čtyři roky později. „Plno funkcionářů IAAF rozhodlo podobně a já jsem nyní v podobné situaci,“ upozornila slavná ruská atletka.

USA a další západní země bojkotovaly hry v Moskvě jako protest proti invazi Ruska v Afghánistánu. O čtyři roky později nejely na protest na olympijské hry zase země východního bloku, což se týkalo i tehdejšího Československa a Sovětského svazu.

Na obou olympiádách vyhrál běh na 1500 metrů právě nynější šéf IAAF Sebastian Coe, v Moskvě však závodil nikoli jako Brit, ale jako nezávislý sportovec pod vlajkou MOV. Podobná situace může nastat i letos v případě ruských atletů.

Newsletter