Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Ruští experti asi nepojedou do Vídně na pondělní schůzku s OPEC

Rusko nevyšle experty na vídeňnskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), při které se má 28. listopadu jednat o snížení těžby ropy. Uvedla to dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. „Mohu potvrdit, že ruští experti na schůzku nepřijdou,“ řekl diplomat. Zprávu ve stejném smyslu vydala i agentura RIA Novosti. Naopak nejmenovaný zdroj z ropného průmyslu agentuře Reuters řekl, že definitivní rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo.

Schůzka expertů má předcházet jednání ministrů z členských i nečlenských zemí OPEC, jakož i summitu celé organizace.

TASS připomněl zprávy, že podle zdrojů z ropného průmyslu byla schůzka s účastí nečlenských zemí OPEC, které se mělo zúčastnit Rusko, již zrušena kvůli odmítnutí Saúdské Arábie. Místo toho se má v pondělí ve Vídni odehrát jen „interní porada“ zástupců zemí OPEC, při které se má probírat, zda Írán a Irák přistoupí k omezení těžby ropy, jak od nich požaduje Rijád. Až po vyřešení sporů uvnitř OPEC by podle Rijádu měla následovat schůzka se zástupci nečlenských zemí.

Hlavní otázka zní, zda OPEC na vrcholné schůzce ve Vídni 30. listopadu, dospěje k dohodě o omezení těžby ropy, které by zvýšilo klesající ceny této suroviny. Trh, který se už více než dva roky potýká s přetlakem nabídky ropy, na zprávy o zdráhání Iráku a Íránu reagoval dalším snížením cen.

Newsletter