RWE se brání u soudu pokutě 40 milionů od antimonopolního úřadu

Energetický koncern RWE se brání u soudu pokutě 40 milionů korun, kterou dostala společnost RWE Supply & Trading CZ od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže i soutěžních pravidel EU. Věc má nyní na stole Krajský soud v Brně, řekla ČTK mluvčí soudu Simona Tesařová.

Případ se táhne už řadu let. Původní rozhodnutí vydal ÚOHS už v roce 2006, když uložil pokutu 240 milionů korun. Správně však rozhodl podle soudu pouze v jedné záležitosti ze dvou. RWE zvýhodňovala své regionální distributory. Měli výhodnější podmínky než konkurence, a to v období od listopadu 2004 do srpna 2006.

Druhý delikt ale ÚOHS u soudů neobhájil. RWE údajně odmítala konkurenčním distributorům dodávat plyn do kterékoli z bilančních zón v ČR. Nepodařilo se však prokázat, že by Pražská plynárenská nebo Jihočeská plynárenská, které jsou konkurenty RWE, chtěly do jiné bilanční zóny plyn dodávat. Soud tak zrušil i pokutu. Případem se zabýval jak krajský soud, tak Nejvyšší správní soud.

Případ se pak vrátil znovu na ÚOHS. Letos ÚOHS firmě uložil pokutu už „pouze“ 40 milionů. V novém rozhodnutí zneužití dominance týkající se možnosti dodávat do jiné bilanční zóny neprokázal. „I s ohledem na značný časový odstup se nepodařilo získat jednoznačné důkazy, které by prokázaly porušení zákona,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokutu za protisoutěžní jednání tedy Úřad uložil pouze za delikt, který potvrdily i soudy. Sankce se také příslušně snížila, a to na základě metody výpočtu používané v době původního řízení.

Newsletter