Ryanair zvýšil pololetní zisk, zlepšil dlouhodobý výhled

Pololetní zisk irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Holdings stoupl o sedm procent na 1,17 miliardy eur (téměř 32 miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která je podle počtu cestujících největším leteckým přepravcem v Evropě. Zároveň zlepšila dlouhodobý výhled pro růst počtu pasažérů.

Tržby společnosti v prvním finančním pololetí, které skončilo v září, stouply o dvě procenta na 4,13 miliardy eur. Počet přepravených cestujících se zvýšil dokonce o 12 procent na 64 milionů.

Minulý měsíc však firma Ryanair kvůli slabému kurzu britské libry a ostré cenové konkurenci snížila odhad zisku pro celý finanční rok na 1,3 miliardy až 1,35 miliardy eur z dříve předpokládaných 1,375 miliardy až 1,425 miliardy eur.

„Druhá polovina roku budu obtížná,“ varoval generální ředitel podniku Michael O‘Leary. „Nižší ceny letenek a nejistota kolem brexitu budou dominantními prvky (druhého pololetí),“ upozornila firma.

Podle O‘Learyho má nicméně Ryanair díky nižším nákladům ve srovnání s evropskou konkurencí stále prostor pro výrazný růst. Do roku 2024 by se měl roční počet cestujících Ryanairu podle dnešní prognózy vyšplhat na 200 milionů. To je o 20 milionů více, než předpokládal dřívější výhled.

Newsletter