Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

S Bakala Foundation na Yale, Oxford či Berklee. Přihlaste se nyní!

Bakala Foundation odstartovala v pořadí již devátý ročník stipendijního programu Scholarship. Několika miliony korun podpoří nejtalentovanější studenty, kteří chtějí studovat v bakalářském či magisterském programu na některé z prestižních zahraničních univerzit. Výše finanční podpory pro nejúspěšnější účastníky výběrového řízení závisí na typu vybrané školy i na finančních možnostech samotných studentů. Při splnění všech podmínek nadace stipendistům garantuje podporu po celou dobu vybraného studijního programu.

V současnosti studují čeští studenti na sedmi amerických univerzitách, deseti britských, jedné nizozemské a jedné izraelské univerzitě. Nadace v rámci programu Scholarship podpořila v posledních devíti letech již 129 českých studentů. V tomto akademickém roce má finanční příspěvek od Bakala Foundation 43 studentů – 16 nových, kteří získali stipendium poprvé v roce 2017, a 27 pokračujících ve studiích z minulých let. Největší počet úspěšných uchazečů studuje aplikované a přírodní vědy – 52 procent. Sociální vědy a humanitní obory si vybralo 44 procent stipendistů. Umělecké a příbuzné odbory přitáhly 4 procenta uchazečů.

Mezi ty, kterým nadace změnila život, tak například patří romský absolvent hry na piano z Berklee College of Music, kterého v únoru čeká koncert ve slovutné Carnegie Hall. Manželé, které profesně i soukromě spojila studia vědy na Oxfordu a kteří své informaticko-matematické znalosti využívají ve výzkumu rakoviny a kardiologie. Až po absolventa politických a počítačových věd z americké univerzity Yale, jehož prototyp aplikace zpracovávající fotografie ocenil sám zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Pro studenty

Zájemci se mohou do programu přihlásit pouze elektronicky na webu www.bakalafoundation.org. Přihlášku do studijního programu je možné podávat do 30. dubna 2018. Nedílnou součástí přihlášky je také povinná esej v anglickém jazyce, kterou musí každý z žadatelů napsat na jedno ze tří stanovených témat. Otázky k zamyšlení v letošním roce zní takto: „Být, či mít?“, „Jak ovlivňují sociální bubliny, falešné zprávy (fake news) a přemíra informací naše společnosti, a jaký mají dopad na demokracii?“ nebo „Co považujete za nejvíc fascinující pokrok ve svém oboru zájmu za posledních 100 let, a jak může tento pokrok ovlivnit jeho rozvoj?“.

Budoucí stipendisté jsou vybíráni ve dvoukolovém výběrovém řízení. V prvním kole porota vybere ty nejlepší uchazeče, které v průběhu srpna 2018 pozve k osobním pohovorům. Ty se uskuteční v Praze v září 2018 a vzejdou z nich budoucí stipendisté. V loňském ročníku se o stipendium ucházelo celkem 206 uchazečů, z nichž 22 postoupilo k pohovorům před hodnoticí komisi odborníků. Šanci studovat na svojí vysněné zahraniční vysoké škole nakonec v loňském roce získalo 16 studentů.

Newsletter