S navrženou dividendou Unipetrolu nesouhlasí menšinoví akcionáři

Představenstvo petrochemické společnosti Unipetrol navrhlo za loňský rok, kdy firma vytvořila rekordní čistý zisk přes sedm miliard korun, vyplatit dividendu 5,52 Kč na akcii. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007. Minoritní akcionáři ji však chtějí vyšší, například Paulinino Limited, za kterým stojí česko-slovenská skupina J&T, navrhuje 15 korun. Většinový vlastník PKN Orlen se podle něj chová jinak ke svým aktivům v Polsku a jinak k Unipetrolu. O výši dividendy rozhodne dnešní valná hromada Unipetrolu.

„Dividenda je relativně nízká na to, jak málo je Unipetrol zadlužený a jaký zisk loni vytvořil,“ řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Představenstvo Unipetrolu však upozornilo, že jím navržená výše dividendy například umožňuje firmě financovat investiční projekty, včetně stavby nové polyetylenové jednotky.

S tím ovšem nesouhlasí finanční skupina J&T, která stojí za společností Paulinino Limited, která vlastní 23,7 procenta Unipetrolu. Polská skupina PKN, jejíž součástí je Unipetrol od roku 2005, drží 63 procent, zbytek je ve vlastnictví investičních fondů a menšinových akcionářů. „Výše dividendy je pouze zástupné téma celé situace, která v Unipetrolu nastala. Hlavní problém je v tom, že Poláci dělají kroky, které jdou jednoznačně na úkor minoritních akcionářů Unipetrolu. Chceme jen, aby se k nim PKN choval podobně, jako se chová ke svým akcionářům v Polsku. Pokud nedojde ke změně politiky, tak se budeme bránit soudní cestou,“ uvedl energetický poradce J&T Michal Šnobr.

Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.

Newsletter