Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Samsung výrazně posílí investice do domácí továrny

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá zvýšit investici do své nové továrny na čipy o dalších nejméně deset bilionů wonů. Proti původnímu plánu by to bylo o 64 procent více, informoval dnes jihokorejský zpravodajský server MoneyToday. Továrna bude stát v Jižní Koreji.     

Samsung je největším výrobcem paměťových čipů na světě. Firma loni oznámila, že investuje do nové továrny na čipy 15,6 bilionu wonů (368,3 miliardy Kč), což je nejvyšší částka, jakou kdy firma do výrobního závodu investovala. Zvýšením výroby čipů chce vyrovnat pokles v divizi chytrých telefonů.     

Výroba v závodě má být spuštěna v roce 2017. Server MoneyToday však neuvedl, kdy se má uskutečnit dodatečná investice, ani nezveřejnil zdroj svých informací. Závod má vyrábět paměťové čipy DRAM a v případě poptávky bude vyrábět i mobilní procesory.    

Mluvčí Samsungu ale podle agentury Reuters uvedla, že firma nerozhodla o dodatečné investici ani o produktech, které se v nové továrně budou vyrábět.     

Podmínky na trhu s paměťovými čipy zůstávají příznivé, k čemuž přispívá nad očekávání silná poptávka po osobních počítačích a serverech. Hráčům na trhu, včetně Samsungu, se také daří zvyšovat kapacity jen velmi opatrně, aby nabídka na trhu nezačala výrazně převyšovat poptávku.     

Samsung na počátku tohoto měsíce uvedl, že podle předběžných odhadů mu zisk v prvním čtvrtletí klesl o 31 procent na 5,9 bilionu wonů (139,4 miliardy Kč). Tržby se předběžně snížily o 12 procent na zhruba 47 bilionů wonů (1,1 bilionu Kč). Zisk ale vzrostl ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, kdy mobilní divizi firmy trápil pokles prodeje. Mobilní divize se na celkovém zisku skupiny podílí asi dvěma třetinami.

Newsletter