Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Sanders omezuje kampaň, jako poslední šanci vidí Kalifornii

Vermontský senátor Bernie Sanders hodlá výrazně omezit své výdaje na kampaň a soustředit se již jen na nominační souboj v Kalifornii. Ten vidí jako jedinou šanci, v níž ještě může částečně zkomplikovat jasnou pozici favoritky demokratických primárek Hillary Clintonové. Napsal to deník The New York Times, podle něhož je Sanders prakticky smířen s nevyhnutelnou porážkou.

Demokratický socialista utrpěl porážku ve čtyřech z pěti států severovýchodu USA, kde se konala nominační klání v úterý, což téměř uhasilo jeho stále slábnoucí šance na zisk nominace. Krátce poté v rozhovoru newyorskému listu řekl, že propustí stovky lidí pracujících pro jeho kampaň. Deník napsal, že se politik dosud nejvíce přiblížil rezignaci na další boj a uznání porážky, nechce se však prý vzdát před jedním ze závěrečných hlasování, jímž bude začátkem června Kalifornie. Tam budou demokraté hrát o vůbec nejvíce delegátských hlasů – 548 – a případný výrazný Sandersův úspěch by ještě mohl zahrát v jeho prospěch, ačkoli celkové vítězství mu zřejmě stejně nepřinese.

„Pokud získáme největší stát v zemi, bude to skutečné poselství pro Američany a pro delegáty, že naše kampaň míří správným směrem,“ řekl Sanders, který na Clintonovou při započítání hlasů takzvaných superdelegátů ztrácí přes 800 hlasů. Exministryně zahraničí je přitom jen něco přes 200 hlasů od zisku potřebného počtu 2383, který jí může přinést jistotu nominace už před Kalifornií.

Sanders podle listu v nepřímém přiznání porážky upustil v rozhovoru od kritického a útočného hodnocení své sokyně, k němuž sahal ve vyhrocenějších časech kampaně.

Newsletter