Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Sanders zatím Clintonovou nepodpořil, chce s ní ale jednat

Bernie Sanders zatím svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, která již může počítat se stranickou prezidentskou nominací, nepodpořil a za týden se ve Washingtonu chystá zúčastnit i posledních stranických primárek. Po jednání s prezidentem Barackem Obamou ale řekl, že učiní vše, aby zastavil cestu předpokládaného republikánského kandidáta Donalda Trumpa do Bílého domu.

Vermontský senátor novinářům rovněž řekl, že Clintonové již dříve gratuloval a že se těší na jejich budoucí setkání. S někdejší první dámou chce jednat o možnostech, jak Trumpa v listopadových prezidentských volbách porazit.Sanders čelí tlaku Demokratické strany, aby z klání s Clintonovou odstoupil, neboť nemá šanci nominaci získat. Senátor však ukončit boj odmítá a dosud opakovaně prohlašoval, že rozhodne až červencový nominační sjezd strany. Nyní řekl, že se chce soustředit na poslední primárky v metropoli Spojených států. Tématem jeho kampaně ve Washingtonu bude status města, které je federálním distriktem. Sanders zastává názor, že by Washington měl získat stejná práva, jako mají ostatní státy USA.

Sanders také poděkoval Obamovi za to, že během demokratických primárek a stranických hlasování zůstal nestranný, neboť dosud nikoho v boji o nominaci nepodpořil. Očekává se ale, že brzy vysloví někdejší první dámě svou podporu.

Clintonová si podle propočtu AP již zajistila automatickou nominaci strany, ke které je potřebné mít nejméně 2383 delegátů ceslostátního sjezdu. Clintonová jich má 2777, Sanders 1876.

Newsletter