Sankce za sankce. Moskva chce rozšířit svůj odvetný seznam

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes nařídil vládě, aby se zabývala možným rozšířením seznamu států, na jejichž zboží Moskva vyhlásila embargo odvetou za protiruské sankce Evropské unie a USA. Oznámila to agentura TASS. Důvodem je podle premiéra podezření, že některé další státy se k protiruským sankcím připojily. Žádné země ale Medveděv neuvedl.

Rusko má podle Medveděva informace, že „celá řada zemí“, vůči nimž Moskva embargo nezavedla, se k protiruským sankcím dodatečně připojila, přestože původně je nepodpořily.

Sankce proti Rusku loni vyhlásily země EU a Spojené státy po ruské anexi Krymu a jako odpověď na podporu, kterou Rusko poskytuje východoukrajinským separatistům. Moskva reagovala svým sankčním seznamem, v němž se kromě USA a států EU ocitly Austrálie, Kanada a Norsko.

V současnosti na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. V nedávné minulosti se objevily zprávy, že vůči Maďarsku, Řecku a Kypru, které s protiruskými sankcemi EU nesouhlasí, by Rusko mohlo svá protiopatření zmírnit.

Které státy Rusko do svého sankčního seznamu naopak nově zařadí, Medveděv dnes neprozradil. Premiér se odvolal na prohlášení Evropské unie, která údajně obsahují informace o zemích, jež se k západním sankcím připojily. Pokud se tyto informace potvrdí, připraví vláda vyzvu prezidentovi, aby ruský sankční seznam rozšířil, řekl premiér.

Podle odhadu ruské agentury TASS by se ruské embargo mohlo vztahovat na Černou Horu, Albánii, Island, Lichtenštejnsko, Ukrajinu a Gruzii. Tyto státy se během července zavázaly dodržovat evropský režim sankcí proti Rusku a anektovanému Krymu do příštího roku.

Newsletter