Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Saúdská Arábie přestává vyvážet ropu do USA

Vývoz ropy ze Saúdské Arábie do Spojených států klesl nejníž od finanční krize. Přispívá k tomu rozvoj těžby ropy z břidlic v USA i růst dovozu z Kanady. Spojené státy za poslední rok podle vládních údajů dovezly ze Saúdské Arábie v průměru méně než jeden milion barelů denně, to je nejméně od roku 2009, kdy poptávku po ropě prudce snížila finanční krize, upozornil list Financial Times.

Saúdská Arábie kompenzuje pokles prodeje do USA zvýšením dodávek do Asie, zvláště do Číny, která nyní soupeří s USA o pozici největšího odběratele saúdskoarabské ropy.

„Chování království v posledním roce naznačuje, že zjistilo, že USA budou klesající trh a východ od Suezu je jejich růstový trh,“ řekl listu analytik z Kolumbijské univerzity Jason Bordoff. „Tento argument má ale své limity. Chtějí rozmanitost, ale potřebují být přítomni v USA z geopolitických důvodů.“

V době finanční krize v některých měsících klesl dovoz saúdskoarabské ropy do USA pod jeden milion barelů denně. Nebylo to však na dlouho. Podobná situace nastala také v 80. letech, kdy Saúdská Arábie snížila těžbu ropy, protože se nedařilo zvýšit ceny ropy na trzích. V roce 2012 USA dovezly ze Saúdské Arábie v průměru více než 1,5 milionu barelů ropy denně.

Spojené státy výrazně zvýšily těžbu ropy a domácí ropou nahradily většinu dovozu ze západní Afriky. Výrazně však roste také dovoz z Kanady, což je zřejmě důvod, proč USA omezily dovoz z Blízkého východu. Kanada nyní vyváží do USA v průměru tři miliony barelů denně, v roce 2011 to byl pouze jeden milion barelů denně.

Saúdská Arábie však zůstává druhým největším dovozcem ropy do USA po Kanadě. Vlastní také podíly v rafineriích a petrochemických závodech v zemi.

Saúdská Arábie se nyní snaží udržet svůj podíl na globálním trhu s ropou a agresivně se snaží proniknout do asijských zemí, kde její podíl v poslední době klesl na úkor Íránu a Iráku. Do Číny v současnosti dodává více než jeden milion barelů denně. Země se rovněž snaží vytvořit společné rafinérské podniky v Asii.

Newsletter