Saúdská Arábie se chystá otevřít burzu zahraničním investorům

Saúdskoarabský akciový trh se v červnu otevře investorům ze zahraničí. Má hodnotu přes 500 miliard dolarů (12,7 bilionu Kč), tedy mnohem více než všechny ostatní trhy zemí z Perského zálivu dohromady, a je jedním z posledních velkých světových trhů, který umožní přímé investice zahraničním investorům. Zpřístupnění burzy je jednou z nejočekávanějších ekonomických reforem v regionu v poslední době. 

Tento krok zřejmě zahájí proces začlenění Saúdské Arábie mezi velké akciové indexy, jako je MSCI, a mohl by podle odhadů přilákat zahraniční kapitál ve výši až 24 miliard USD, uvedla agentura Reuters. 

Cizinci však stále nebudou mít neomezený přístup a konečná pravidla ještě nebyla zveřejněna. Výhled na otevření trhu však již pomohl místnímu indexu překonat za posledních 12 měsíců indexy ostatních burz v zálivu. Nicméně index za tu dobu oslabil o 2,7 procenta kvůli propadům příjmů místního ropného průmyslu, který má na vládních příjmech podíl 90 procent. 

Nadšení investorů z otevření trhu a jejich zájem o místní akcie zřejmě nesníží ani politická rizika. Saúdská Arábie se angažuje v konfliktu v sousedním Jemenu.

„Je to největší trh na Blízkém východě a významná země, která nabízí napojení nejen na energetiku, ale také na infrastrukturu, finančnictví a další sektory,“ uvedl hlavní investiční stratég Emerging Global Advisors Nick Smythie. Každý tak podle něj bude mít zájem o investice na místním trhu, i přes současná rizika. 

Podle velikosti jsou hlavními konkurenty saúdskoarabské burzy trhy v Brazílii a v Rusku. Hodnota brazilského trhu je 600 miliard USD a ruského 491 miliard USD. Na saúdskoarabském trhu se mimo jiné obchodují akcie největšího světového producenta chemikálií Saudi Basic Industrie či největší telekomunikační skupiny v perském zálivu Saudi Telecom. 

Otevření trhu je pomalejší, než čekali analytici. Loni v srpnu místní úřad pro kapitálové trhy zveřejnil návrh pravidel, kterými se bude otevírání burzy pro kvalifikované zahraniční investory řídit, a zahájil konzultace. Závěrečná pravidla mají být zveřejněná 4. května a trh by se měl otevřít 15. června. 

Někteří investoři doufali, že konečná pravidla budou zveřejněna dříve před 12. květnem, kdy provozovatel indexů MSCI oznámí pololetní změny indexů a mohl by začít proces začlenění Saúdské Arábie do indexů, které sledují výkon na rozvíjejících se trzích. Celý proces začlenění trvá minimálně dva roky. 

Newsletter