Saúdská Aramco chce údajně prodat jen akcie rafinerských aktivit

Saúdská Arábie uvažuje jen o prodeji akcií rafinerské části státního ropného gigantu Aramco. Podíly v základních těžařských a průzkumných aktivitách této společnosti Rijád investorům nenabídne. Agentuře Reuters to dnes sdělily zdroje informované o plánech vládních kruhů. Spekulace o privatizaci Aramco se rozvířily poté, co zástupce saúdského korunního prince Muhamad bin Salmán tento týden britskému týdeníku The Economist řekl, že Rijhád zvažuje prodej části akcií podniku na burze.

Někteří manažeři společnosti dostali podle zdrojů informaci, že podnik zkoumá možnost prodat akcie v domácích a zahraničních „downstreamových dceřiných firmách“. „Downstream“ zahrnuje rafinaci ropy, petrochemickou produkci, přepravu a prodej ropných produktů.

Jednou z možností je údajně vytvořit dceřinou holdingovou společnost, která by seskupovala downstreamové aktivity podniku, a akcie holdingu pak uvést na domácí burzu. Akcie mateřské Aramco by na trh nešly, uvedl zdroj. V pátek Aramco pouze uvedla, že zvažuje možnosti ohledně „prodeje přiměřeného podílu akcií společnosti nebo burzovního prodeje akcií downstreamových poboček“.

Aramco je zdaleka největší ropnou společností světa a její rezervy ropy v objemu kolem 265 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty. Kdyby její akcie vstoupily na burzu, mohla by se Aramco stát první veřejně obchodovanou společností na světě s tržní hodnotou přes bilion dolarů.

Několik zdrojů blízkých Aramco poukazuje právě na ohromnou velikost takové transakce. Uvádějí také, že pokud by se podnik stal veřejně obchodovanou společností, mohlo by to podkopat saúdskou politiku utajování důvěrných informací z ropného sektoru. Proto se prý o prodeji jádra podniku aktivně neuvažuje. „Vláda se nikdy nevzdá svého korunního klenotu,“ uvedl jeden bankéř z Rijádu.

Naopak plány na prodej podílů v rafinerských aktivitách a petrochemii vláda spřádá už několik let a nyní by je mohla urychlit. Hodnota těchto aktivit se odhaduje na desítky miliard dolarů. Už v roce 2008 přitom vstoupily na burzu akcie firmy PetroRabigh, společného rafinerského a petrochemického podniku mezi Aramco a japonskou Sumitomo Chemical.

Aramco a její dceřiné firmy a společné podniky zpracovávají přes pět milionů barelů ropy denně. Na domácí půdě sem patří například rafinerský podnik SASREF vlastněný společně s britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell, společný podnik s americkým Exxonem zvaný SAMREF a rafinerský podnik YASREF s čínskou společností Sinopec. V zahraničí má Aramco zpracovatelské podniky v Jižní Koreji, Číně a Spojených státech.

Aramco těží zhruba deset milionů barelů ropy denně, asi trojnásobek toho, co těží největší světová veřejně obchodovaná ropná společnost Exxon Mobil. Saúdská Arábie plánuje prodeje státního majetku, aby pokryla prudký růst rozpočtového deficitu; ten je důsledkem těžkého propadu cen ropy za poslední rok a půl.

Newsletter