Saúdský král odvolal dlouholetého ministra pro ropu Nuajmího

Saůdský král Salmán dnes odvolal ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alího Nuajmího, který v této funkci působil od roku 1995. Jeho úřad v rámci reorganizace celé vlády přejmenoval na ministerstvo energetiky, průmyslu a těžby a do jeho čela jmenoval Chálida Fáliha, uvedla agentura Reuters.

Fálih byl v minulosti šéfem státního ropného gigantu Aramco. V posledních letech působí ve vládě jako ministr zdravotnictví.

V rámci vládní reorganizace Salmán královským výnosem vyměnil i ministry dopravy, obchodu, sociálních věcí a šéfy ministerstev, která mají na starosti vodu a péči o poutníky. Vyměnil také guvernéra centrální banky a ustavil nové vládní úřady pro rekreaci a kulturu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen v posledních dvou letech ale začala pociťovat silný výpadek rozpočtových příjmů. Země loni hospodařila s rekordním rozpočtovým schodkem. Vývoz ropy loni tvořil 72 procent veškerých příjmů do státní pokladny.

Minulý měsíc Rijád oznámil plán ekonomických reforem, které by měly království pomoci zmírnit jeho závislost na ropě. Vláda prodá menší podíl společnosti Aramco na burze a skupinu přemění v průmyslový konglomerát. Nový program představil zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán Saúd, syn krále Salmána a druhý v nástupnictví na saúdský trůn.

Rijád chce v rámci reforem také zvýšit investice do těžby nerostných surovin a podporovat domácí výrobu armádní výzbroje. Království chce být rovněž vstřícnější vůči jiným turistům, než jsou muslimští poutníci, jichž směřují každoročně miliony do Mekky a Medíny. Reformy zahrnují i dodávky vody a energií a vláda bude zvažovat možnosti podpory soukromého sektoru. Zhruba 70 procent obyvatel země pracuje ve státním sektoru.

Newsletter