Savčenková údajně letí z Ruska domů, Porošenko ohlásil projev

Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, která byla vězněná v Rusku, je podle zdrojů agentury Reuters na cestě na Ukrajinu. Cestuje prezidentským speciálem výměnou za osvobození dvou Rusů odsouzených do vězení na Ukrajině. Ukrajinská prezidentská kancelář oznámila, že Petro Porošenko dnes promluví k národu, čas projevu byl upřesněn na 14:15 SELČ. Savčenková má dorazit do Kyjeva údajně o půl hodiny dříve.

Podle zpráv ukrajinských médií Porošenko osobně pro Savčenkovou do ruského Rostova neletěl, jak bylo původně oznámeno. Server Vesti napsal, že formality spojené se zahraniční cestou a ochranou hlavy státu na cizím území operativní návštěvu Rostova neumožňovaly.

Savčenková byla podle médií vyměněna za ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Údajní agenti ruské vojenské rozvědky byli zadrženi loni v květnu na východě Ukrajiny. Kyjevský soud je nedávno za „teroristickou činnost“ a podporu agresivní války odsoudil ke 14 letům vězení s konfiskací majetku. Savčenková byla v Rusku odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých v Donbasu.

Letoun s ruskými vojáky Jerofejevem a Alexandrovem odletěl z Kyjeva do Ruska patrně ve stejné době, kdy z Rostova startovalo k cestě na Ukrajinu letadlo se Savčenkovou. Dohody o podrobnostech výměny bylo podle serveru ZN dosaženo v noci na dnešek. Ujednání bylo podle médií bleskové, v úterý o chystané výměně nevěděla ani rodina vězněné Ukrajinky.

V Rostově na Savčenkovou podle agentury UNN čekala místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková, na kyjevském letišti Boryspil má letkyni očekávat prezident.

Jerofejev a Alexandrov adresovali ukrajinskému prezidentovi žádost o milost, které Porošenko podle agentury Reuters neprodleně vyhověl. Zda požádala o milost i Savčenková, či zda byla propuštěna s tím, že si trest odpyká ve vlasti, není zatím známo.

Newsletter