Sazby u hypoték prudce rostou, zájem ale neklesá

Průměrná úroková sazba u hypoték v březnu vzrostla na 2,46 procenta, ale zájem o hypotéky překvapivě neutuchá. Počty uzavřených hypoték jsou nejvyšší za letošní rok. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. 

V březnu si hypotéku sjednalo 9087 klientů, což je o 1 641 více než měsíc před tím. Prozatím je počet hypoték nejvyšší v letošním roce. Rostoucí úrokové sazby tedy zatím zájemce o hypoteční úvěry neodradily. Podíváme-li se na meziroční srovnání, počet hypotečních smluv klesl zhruba o 1 300.

I objemy ve třetím měsíci letošního roku meziměsíčně rostly. V březnu se vyšplhaly na 19,247 miliard korun, což je o 3,287 miliardy korun více než v únoru. Meziročně jde ale také o pokles. V březnu roku 2017 byly uzavřeny hypotéky v objemu za 21,131 miliard korun.

„V březnových průměrných sazbách jsou ještě patrné reakce bank na únorové zvýšení sazeb ČNB. V současné době však přibývá indicií, že ČNB nejspíše nebude utahovat měnovou politiku tak rychle, jak původně naznačovala. To je dobrá příležitost pro spuštění jarních kampaní,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Čtvrtletí rekordy netrhá

První čtvrtletí letošního roku není sice rekordní, ale počty i objemy v březnu to zachraňují. Oproti minulému roku je zájem o hypotéky nižší, ale ve srovnání s rokem 2016 se hypotečnímu trhu daří lépe. Nicméně před dvěma lety objemy i počty v dalších měsících rostly. K tomu letos pravděpodobně nedojde.

Za první čtvrtletí roku 2018 tedy bylo sjednáno 24 316 smluv o hypotečním úvěr v celkovém objemu za 51,71 miliard korun.

Hrozí zhroucení hypotečního trhu?

Začátkem dubna se agentura Moody´s nechala slyšet, že banky v České republice se nedrží doporučení centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti. Prý by to mohlo mít fatální důsledky pro ekonomiku země. Agentura Moody’s Investors Service to uvedla ve zprávě pro investory.

Odborníci to ale odmítají. Proti tomuto prohlášení se například ohradila Česká bankovní asociace. „Zpráva Moody’s vychází ze statistických údajů z první poloviny roku 2017 a nezaznamenává skutečnost, že již v průběhu daného pololetí se hodnota ukazatele LTV snižovala směrem k hodnotám doporučeným ČNB. Podle vyjádření ČNB toto snižování v dalším průběhu roku 2017 nadále pokračovalo. Znamená to, že doporučení ČNB zabírá, byť trh potřeboval čas se mu přizpůsobit. Závěry, které z této statistiky Moody’s vyvozuje, jsou zcela nepřiměřené a zbytečně alarmující. To je pro mne osobně velkým zklamáním,“ okomentoval závěry agentury Moody’s výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Získat hypotéku bude těžší

Další zajímavostí z hypotečního trhu je aktuální šetření České národní banky, podle kterého banky při poskytování hypoték během prvního čtvrtletí přitvrdily a ještě přitvrdí. Pokračující zpřísňování úvěrových standardů u úvěrů domácnostem bylo ovlivněno hlavně dokončováním implementace makroobezřetnostních opatření vydaných ČNB a u úvěrů na bydlení rovněž zvýšením nákladů financování bank. Navíc podle ČNB průměrné úrokové marže bank nadále klesaly u 27 procent bankovního trhu.

Novinky na hypotečním trhu

Ke snížení úrokových sazeb u hypoték například přistoupila UniCredit Bank. Všechny tři fixace (1, 3 a 5letá fixace) teď nabízí za 2,19 procenta. Oproti minulému měsíci zlevnila nejvíce 5letou fixaci (-0,2 procentního bodu), u ostatních bylo snížení sazeb poloviční (-0,1 procentního bodu). Více se dočtete v článku: Aktuální sazby hypoték: Banky následují ČNB a vyčkávají.

Hypoteční banka od 16. dubna nabízí Zelenou hypotéku, která je pro klienty, kteří plánují stavbu nebo rekonstrukci energeticky náročného bydlení. Jedná se o dlouhodobý koncept na podporu výstavby a rekonstrukce moderního a energeticky šetrného bydlení.

Newsletter