Sázky na fotbalové Euro dosáhly téměř dvou miliard korun

Sázky na fotbalové Euro ve Francii u sázkových kanceláří v ČR dosáhly zhruba 1,9 miliardy korun. Téměř polovina patřila Tipsportu, který spolu s Fortunou překonal rekordní sázky z fotbalového šampionátu v Brazílii 2014. V souboji se sázkaři měli navrch bookmakeři, hlavně díky nečekaným výsledkům Portugalska a Islandu. Čtyři sázející si připsali přes milion korun čistého, nejvyšší výhru, 1,34 milionu korun, hlásí Fortuna.

Tipsport svými náběry za 925 milionů korun překonal MS v Brazílii více než o polovinu. „Určité rozčarování fanoušků a sázkařů z výkonů a vypadnutí české reprezentace udrželo objem sázek pod hranicí jedné miliardy,“ uvedl vedoucí bookmaker společnosti Ladislav Pavlis „Rozšíření počtu účastníků na 24 týmů, účast české reprezentace, atraktivní místo konání, internetové sázení, live sázky, možnost sázet přes mobilní aplikace. To jsou aspekty, které vedly k rekordním sázkám,“ doplnil.

Fortuna přijatými sázkami za 655 milionů korun překonala rekord ze světového šampionátu 2014 zhruba o třetinu. Chance s náběry za 165 milionů za rekordem zhruba o pětinu zaostala. „Ale realita předčila naše očekávání. Plánovali jsme 150 milionů,“ dodala mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Tipsport, Fortuna a Chance drží v Česku podle údajů asociace Apkurs, která tyto společnosti sdružuje, 92 procent na trhu kurzových sázek. Ostatní firmy výši tržeb za jednotlivé akce obvykle nezveřejňují. Dá se však předpokládat, že celkové vklady na Euro dosáhly zhruba 1,9 miliardy korun. Je to téměř dvakrát více, než na květnové MS v hokeji. „Fotbalový šampionát se stal s přehledem rekordní sportovní akcí, kterou ani letošní olympiáda nepřekoná,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

V úvodu Eura se dařilo spíše sázkařům, ale postupem času začaly počítat zisky sázkové kanceláře. „Trochu paradoxně byl hlavním katem sázkařů tým mistrů Evropy z Portugalska. Věřili mu ve skupině proti outsiderům Maďarsku (3:3) i Rakousku (0:0) a remízové výsledky trhaly tikety. Podobně ve finále Portugalci režírovali další překvapení, když si zajistili titul v prodloužení,“ doplnil Pavlis. Pohromou pro sázkaře byla i osmifinálová výhra Islandu nad Anglií (2:1). Naopak nejúspěšnější byli sázející v zápasech Německo – Slovensko (3:0), Německo – Ukrajina (2:0), Španělsko – Česko (1:0) nebo Francie – Albánie (2:0). „Při zápase Německo – Slovensko jsme na výhrách vyplatili téměř o dva miliony více, než za kolik jsme přijali sázky,“ uvedla Světlíková.

Na čtyřech tiketech si sázející připsali více než milion korun čistého. Nejvyšší výhru hlásí Fortuna, kde klient vsadil 680.000 korun na to, že ve čtvrtfinále Francie – Island padnou v prvním poločase aspoň dva góly. Díky výsledku 4:0 bral 1,34 milionu korun. Další sázkař ve Fortuně na jeden tiket umístil, že v zápasech Francie – Albánie (2:0) a Rumunsko – Švýcarsko (1:1) padnou maximálně dva góly. V utkání Rusko – Slovensko (1:2) pak správně předpokládal, že budou minimálně tři. Za 150.000 korun tak bral 1,032.000 Kč čistého. Klient Tipsortu vsadil půl milionu na výhru Slovenska nad Ruskem (2:1) za kurz 3,4:1. Vyhrál 1,2 milionu. Poslední milionová výhra se v Tipsportu zrodila v nedělním finále, když sázkař správně tipoval remízu po 90 minutách (0:0). Za 500.000 korun bral 1,03 milionu.

Fotbalové Euro vyhrálo Portugalsko před domácí Francií. Na třetím místě skončily Německo a Wales. Česko se ziskem jednoho bodu nepostoupilo ze základní skupiny. To je nejhorší bilance na ME nebo MS v historii Česka. Bývalý federální výběr dopadl hůře naposledy na MS 1970 v Mexiku, kde nezískal ani bod.

Newsletter