Sázky na volby v USA dosáhly v ČR zhruba 30 milionů Kč

Sázky na prezidentské volby v USA u sázkových kanceláří v Česku dosáhly zhruba 30 milionů korun. V porovnání s posledními volbami v roce 2012 je to přibližně třikrát více. Bookmakeři stále více věří Hillary Clintonové, kurz na její výhru v pondělí dopoledne klesl na 1,2:1. Sázkaři však duel s Donaldem Trumpem vidí vyrovnaně. Rekord v politických sázkách v ČR drží české prezidentské volby v lednu 2013, kdy klienti prosázeli zhruba 50 milionů korun. Volby v USA se konají v úterý 8. listopadu.

Tipsport na vítězství Trumpa zatím přijal sázky za osm milionů korun, na Clintonovou o milion méně. Na Clintonovou přitom eviduje třikrát více přijatých tiketů. „Sázkaře jistě láká vyšší kurz na Trumpa (4:1), ale jejich pozornost přitahuje i rozporuplnost tohoto kandidáta, proto tipují za vyšší částky,“ sdělil ČTK vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Přijaté sázky na Trumpa rostou, zvyšuje se i kurz na jeho vítězství. „Kurzy reagují na mnoho faktorů, nejen výši sázek. Bookmakeři sledují průzkumy veřejného mínění, vyjádření politologů v médiích po celém světě. Ale pozorujeme i úroveň kurzů u sázkových kanceláří v Británii a hlavně v USA, které jsou přímo u zdroje,“ doplnil Pavlis.

Fortuna eviduje sázky zhruba za deset milionů korun, poměr sázek vyznívá 52:48 ve prospěch Clintonové. „Pokud se nestane nic mimořádného, uzavírka je v úterý ve 22:00. Do té doby se sázky určitě zvýší, v posledních dnech to graduje,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Zhruba 80 procent tiketů je sólových, což znamená že sázku na jednoho z kandidátů klienti nekombinují s žádnou jinou příležitostí, například fotbalovým zápasem. U sportovních sázek je sólových tiketů menšina, sázkaře láká násobení kurzů u jednotlivých příležitostí. Fortuna zatím přijala nejvyšší sázku, za 320.000 korun, na vítězství Trumpa. Sázkař by v případě úspěchu republikánského kandidáta vyhrál téměř 1,5 milionu Kč.

Chance přijala sázky za tři miliony korun. „Zatímco ještě před pár týdny byla hlavní favoritkou sázkařů i bookmakerů demokratická kandidátka, od minulého čtvrtka se většinově sází na Donalda Trumpa. Sázky na bývalého outsidera jsou v současnosti o půl milionu korun vyšší,“ uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Tipsport, Fortuna a Chance drží v Česku podle údajů asociace Apkurs, která tyto společnosti sdružuje, 92 procent trhu kurzových sázek. Ostatní firmy výši tržeb za jednotlivé akce obvykle nezveřejňují. Dá se však předpokládat, že celkové sázky na prezidentské volby v USA zatím dosáhly zhruba 30 milionů korun, proti sázkám například na červnové referendum o brexitu vzrostly šestkrát. Hranici 50 milionů korun, která padla při českých prezidentských volbách v lednu 2013, však nejspíš nepřekonají.

Sázky na sportovní události jsou řádově vyšší. Rekord drží letošní fotbalové Euro s vybranou částkou 1,9 miliardy korun.

Newsletter