SB: Rychlý růst úroků v USA srazí příliv kapitálu na mladé trhy

Očekávání rychlého růstu úrokových sazeb ve Spojených státech by mohlo přimět globální investory k omezení přílivu investic do rozvíjejících se tržních ekonomik až téměř o polovinu. V dnes zveřejněné studii to předpověděli ekonomové Světové banky (SB).

Americká centrální banka (Fed) ve čtvrtek rozhodne, zda poprvé od roku 2006 zvýší krátkodobou mezibankovní sazbu, kterou od konce roku 2008 drží na rekordně nízké úrovni těsně nad nulou. Někteří analytici a investoři sázejí na to, že Fed začne zvyšovat sazby teď, jiní naopak čekají zahájení normalizace měnové politiky až v dalších měsících.

Podle studie Světové banky většina pozorovatelů čeká, že Fed bude zpřísňovat měnovou politiku velmi postupně, což by významnější dopady nemělo. Pokud ale investoři začnou očekávat razantnější kroky, pak zrychlí ústup z rozvíjejících se trhů, aby mohli využít růstu výnosů amerických dluhopisů.

Ekonomové odhadli, že růst výnosů dluhopisů v USA, eurozóně, Británii a Japonsku by mohl snížit příliv kapitálu na rozvíjející se trhy a do rozvojových ekonomik během jednoho roku o 45 procent. To by představovalo hodnotu odpovídající 2,2 procenta úhrnné ekonomické produkce této skupiny zemí.

„Rozvíjející se tržní ekonomiky mohou během nadcházejícího cyklu zpřísňování měnové politiky doufat v to nejlepší, ale vzhledem ke značným rizikům udělají dobře, když si zapnou bezpečnostní pásy,“ cituje agentura Reuters ekonoma Carlose Artetu, který je jedním z autorů studie.

Newsletter