SB zhoršila odhad letošního růstu polské ekonomiky

Světová banka (SB) dnes snížila odhad letošního růstu polské ekonomiky na 3,2 procenta z dříve předpokládaných 3,7 procenta. Za zhoršením výhledu podle ní stojí pokles investic. V příštích letech nicméně SB počítá se zrychlením růstu.

„V letech 2017 a 2018 by hospodářský růst díky oživení investic mohl zrychlit na 3,4 respektive 3,5 procenta,“ uvedla banka.

SB rovněž předpověděla, že rozpočtový deficit Polska letos klesne na 2,1 procenta hrubého domácího produktu, a to zejména kvůli pomalejší realizaci veřejných investic. V příštím roce však banka počítá s nárůstem schodku na 2,9 procenta HDP.

Polsko v letošním druhém čtvrtletí utrpělo nejprudší pokles investic za téměř čtyři roky. Firmy v době omezené podpory ze strany Evropské unie odrazuje od investic politická nejistota, napsala agentura Reuters.

HDP Polska se nicméně ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta proti předchozímu kvartálu, kdy o 0,1 procenta klesl. Polsko je jedinou evropskou zemí, která během globální finanční krize a následné dluhové krize v Evropě nezažila hospodářskou recesi. Ta je definována jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.

Newsletter