Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Sberbank loni propadl zisk o pětinu na 290 mld. rublů

K poklesu přispěl prudký růst rezerv na ztrátové úvěry způsobený zpomalením ekonomického růstu země. Sberbank je jednou z několika velkých ruských bank, na kterou mají dopad protiruské sankce západních zemí. Ty omezily bance přístup na kapitálové trhy. Částečnou ochranu jí poskytlo její dominantní postavení na ruském trhu.     

Zisk banky však překonal odhady analytiků, kteří v průměru čekali čistý zisk 275,8 miliardy rublů. Banka uvedla, že největší dopad na její výsledky měl růst rezerv na ztrátové úvěry. Ty na konci loňského roku dosáhly 357 miliardy rublů, což byl více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2013. Prudké zpomalení růstu ruské ekonomiky způsobilo, že mnoho lidí a firem má problémy se splácením svých úvěrů, což poškozuje banky.     

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe. Ta je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze sankcí vyjmuta. 

Newsletter