Dolar pod mírným výprodejním tlakem proti euru, procyklickým měnám i v dolarovém indexu. Euro se posouvá nad 1,1850 EURUSD. Koruna před rozhodnutím ČNB zůstává v mírném zisku pod 25,45 za euro.

Schäuble: Evropské státy musí problémy řešit společně

 Evropa nyní čelí hrozbám, které jednotlivé členské země nemohou vyřešit samostatně, řekl dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble na tiskové konferenci po první části jednání širšího vedení Evropské lidové strany (EPP) o budoucnosti Evropské unie. Na ekonomické problémy i uprchlickou krizi podle něj proto musejí státy EU hledat společnou odpověď. Spolupráce členských zemí a jednota je pro budoucnost Evropy nezbytná také podle českého vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který se dopolední debaty rovněž zúčastnil.

Podle Schäubleho není správné, když v některých členských zemích na vlně emocí sílí nacionalismus. „Stojíme před otázkami, které vyžadují evropské odpovědi,“ prohlásil. To se podle něj týká jak hospodářské situace, kdy většina zemí potřebuje strukturální ekonomické reformy, tak řešení přílivu uprchlíků a ochrany hranic. Zdůraznil, že žádný členský stát není schopen tyto problémy řešit samostatně.

Na jednotu Evropy apeloval také Bělobrádek. Evropská unie podle něj musí hájit hodnoty, na kterých byla postavena – svoboda, demokracie, volný trh, solidarita a subsidiarita. Pokud se vzdá své identity, nemá budoucnost.

Jednání širšího vedení EPP, do níž patří také europoslanci zvolení za TOP 09/STAN a KDU-ČSL, v Praze potrvá tři dny. Zástupci nejsilnější frakce Evropského parlamentu se během něj zabývají aktuálními problémy evropské integraci i její budoucnosti. Šéf frakce Mannfred Weber už ve středu v rozhovoru pro ČTK připustil, že celý evropský projekt prochází hlubokou krizí a čelí obrovskému tlaku. Na rozdíl od situace před pěti lety, kdy EU čelila především ekonomickým problémům, v současnosti Evropa prochází politickou krizí. Lidé podle něj ztrácí důvěru ve smysl spolupráce jednotlivých států.

Po dnešní diskusi Weber pojmenoval pět základních problémů, s nimiž se podle EPP musí vyrovnat a kterými se během tříhodinové debaty členové širšího vedení zabývali. Jako první zmínil oblast ekonomiky, zejména nezaměstnanost mladých lid, dále rostoucí nebezpečí terorismu, migrační krizi, požadavky Velké Británie na reformu EU a také vzestup ruského nacionalismu.

Velká část diskuse se podle něj věnovala situaci uprchlíků. EPP je zastáncem vyváženého postupu – Evropa jako bohatá část světa je povinna uprchlíkům pomoci. „Na druhou stranu chceme silnější ochranu vnějších hranic Evropské unie,“ uvedl. „Budeme důrazně bojovat za silný Schengen a za svobodnou a otevřenou Evropu bez vnitřních hraničních kontrol,“ přiblížil postoj frakce.

Součástí programu jednání EPP v Praze je také diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností, které se zúčastní také arcibiskup Dominik Duka.

Do průběhu jednání se zapojí také místopředsedkyně Evropské komise Kristalina Georgievová odpovědná za rozpočet nebo eurokomisaři Tibor Navracsics a Christos Stylianides nebo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Newsletter