Schäuble: G7 se shodla na potřebě reforem a snižování dluhů

Skupina předních průmyslových zemí G7 se shodla na potřebě snižovat veřejné zadlužení a realizovat strukturální reformy. Řekl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble po setkání se svými kolegy ze zemí G7 v Drážďanech. 

„Udržitelný hospodářský růst, a v tom panuje shoda, vyžaduje solidní stav veřejných financí,“ řekl Schäuble. „Všichni zdůrazňovali velký význam strukturálních reforem. To už představuje velký úspěch,“ citovala jej agentura DPA. 

Skupina G7 podle ministra hodlá rovněž posílit boj proti praktikám, kterými si velké podniky snižují daňovou zátěž. G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Británii, Francii a Itálii. 

Schäuble dnes také uvedl, že nesdílí optimismus řecké vlády ohledně brzkého dosažení dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. „Pozitivní zprávy z Atén se ještě plně neodrážejí ve stavu rozhovorů řecké vlády s věřiteli,“ podotkl ministr. 

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu řekl, že rozhovory s věřiteli jsou v závěrečné fázi. Podle mluvčího řecké vlády je cílem dosáhnout dohody do neděle. Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes nicméně upozornil, že lhůta pro nalezení dohody mezi Řeckem a věřiteli vyprší až 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro Řecko. 

Newsletter