Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Schodek obchodní bilance USA se prohloubil na 43,8 mld. dolarů

Obchodní deficit Spojených států v červnu dál vzrostl a proti předešlému měsíci se zvýšil o sedm procent na 43,8 miliardy dolarů (asi 1,1 bilionu Kč). Dovoz zvyšuje silná domácí poptávka a vysoký kurz dolaru, silný dolar ale spolu se slabší globální poptávkou nadále podkopává americký vývoz. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Schodek překročil odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti čekali v průměru zvýšení deficitu na 42,8 miliardy USD.

Vývoz v červnu klesl druhý měsíc po sobě a jeho hodnota se snížila o 0,1 procenta na 188,6 miliardy USD. Dovoz naopak vzrostl o 1,2 procenta na 232,4 miliardy USD. Kurz dolaru za poslední rok vzrostl proti měnám hlavních obchodních partnerů USA o 15 procent, což zlevňuje americké dovozy, ale znevýhodňuje americkým firmám export.

Americký vývoz do Evropské unie klesl o 2,3 procenta, zatímco dovoz z Evropy se zvýšil o čtyři procenta. To vytlačilo obchodní schodek USA s EU na rekordních 14,5 miliardy dolarů.

Newsletter