Schodek slovenského státního rozpočtu klesl do září o 45 procent

Slovenská vláda hospodařila za první tři čtvrtletí s výrazně nižším schodkem státního rozpočtu než ve stejném období loni. Deficit dosáhl 644,27 milionu eur (17,4 miliardy korun), meziročně to představuje pokles o 45,2 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí.

Příjmy státního rozpočtu Slovenska od ledna do konce září klesly meziročně o 6,9 procenta a dosáhly 9,79 miliardy eur. Zatímco výnosy z daní, které mají největší podíl na příjmech rozpočtu, stouply, příjmy státu ze zdrojů EU či z dividend byly nižší než loni.

Výdaje slovenského rozpočtu za první tři čtvrtletí roku klesly proti loňsku o 10,7 procenta na 10,44 miliardy eur. Důvodem byly například nižší náklady na financování státního dluhu a na spolufinancování projektů podporovaných z evropských fondů.

Státní rozpočet Slovenska na tento rok počítá se schodkem 1,97 miliardy eur, což by znamenalo zhruba dosažení loňské úrovně. Výsledky státního rozpočtu ovlivňují celkovou bilanci veřejných financí. Předchozí jednobarevná vláda současného premiéra Roberta Fica naplánovala na tento rok veřejný schodek odpovídající 1,93 procenta výkonu ekonomiky.

Ministerstvo financí v srpnu uvedlo, že schodek veřejných financí by letos mohl skončit deficitem těsně nad dvěma procenty hrubého domácího produktu. Minulý týden ale ekonomové ministerstva v nové prognóze uvedli, že stát v porovnání s odhadem z června vybere v letošním roce na daních a odvodech o 397 milionů eur více.

Nynější koaliční Ficova vláda počítá s dosažením vyrovnaného rozpočtu v roce 2019. Předchozí kabinet plánoval, že země tohoto cíle dosáhne o rok dříve.

Newsletter