Schválené reformy podle opozice poškodí řeckou ekonomiku

Nepopulární balík penzijních a daňových reforem, který v noci na dnešek schválil řecký parlament, bude mít negativní dopad na ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Tvrdí to představitelé řecké opozice. Vláda doufá, že reformy zahrnující snižování penzí a zvyšování daní pomohou přesvědčit mezinárodní věřitele k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro silně zadlužené Řecko.

„Slíbil jste naději a proměnil ji v zoufalství,“ řekla vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová na adresu řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Schválené reformy podle ní znamenají „úplnou destrukci důchodového systému“, píše agentura Reuters.

Reformy mají přinést úspory odpovídající třem procentům hrubého domácího produktu země. Zahrnují zvýšení daní pro lidi s velkými příjmy i snížení nezdanitelného minima. Jejich součástí jsou rovněž sjednocená pravidla pro odchod do důchodu, přepočítání penzí a postupné odbourání sociálních výhod pro chudé důchodce.

„Tato opatření budou náhrobním kamenem pro růstové vyhlídky,“ uvedl šéf opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis. Premiér Tsipras nicméně tvrdí, že řecký penzijní systém by se bez rozsáhlých reforem zhroutil. Snížení penzí podle něj v důsledku reforem pocítí pouze 7,5 procenta důchodců, píše server BBC.

Gennimataová považuje reformy za důsledek Tsiprasovy neúspěšné snahy dosáhnout zmírnění úsporných opatření, která loni vyvolala spory s věřiteli. Řecko v červnu odmítlo podmínky dohody s věřiteli, která by mu zajistila novou finanční pomoc. Vláda pak musela na tři týdny uzavřít banky a zavést omezení pohybu kapitálu. Nakonec se domluvila s věřiteli na třetím záchranném programu, v jehož rámci by Řecko mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 miliardy Kč).

Na protest proti reformám v neděli před parlamentem demonstrovaly desetitisíce lidí. Řecká policie večer použila proti agresivním demonstrantům slzný plyn.

Schválení reformy důchodového systému je jedním z požadavků věřitelů, jejichž zástupci jednají v Řecku s přestávkami od ledna o klíčové revizi záchranného programu. Dokončení revize je podmínkou pro to, aby eurozóna Aténám uvolnila další úvěry ve výši přes pět miliard eur. Peníze Řekové potřebují zejména na červencovou splátku dluhů vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance.

Ministři financí zemí eurozóny se dnes sejdou v Bruselu k další diskusi o záchranném programu pro Řecko. Setkání se zúčastní také řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos, který se bude snažit dosáhnout dokončení revize programu.

Newsletter