Schwarzenberg nebude kandidovat na předsedu TOP 09

Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kandidovat na předsedu TOP 09. Řekl to dnes na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Sedmasedmdesátiletý politik ale v politice zůstat chce, uvedl, že povede jako lídr kandidátku do sněmovních voleb. V čele TOP 09 stojí Schwarzenberg od jejího vzniku od listopadu 2009. Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm. Kalouska na předsedu dnes navrhla jihočeská organizace TOP 09.

Schwarzenberga vedla k jeho rozhodnutí částečná ztráta sluchu. „Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů,“ řekl předseda TOP 09.

Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Řekl, že má stále chuť pokračovat v politice. „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš,“ uvedl Schwarzenberg.

Dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. „O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba,“ řekl Schwarzenberg.

Kalousek dnes v Českém Krumlově oznámil, že bude na předsedu kandidovat. Podle něj je to jeho povinnost. „Jsem statutární místopředseda a ten musí být připraven vést stranu v jakékoli situaci,“ uvedl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.

Kalousek se domnívá, že Schwarzenberger patří do kategorie takzvaných neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky. „Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. To jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy strany,“ řekl Kalousek.

Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že i on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. „Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím,“ uvedl.

Newsletter