Sdílená ekonomika nebo vlastní startup. Příležitost pro každého?

Sdílená ekonomika nebo vlastní startup. Je to příležitost pro každého? To bylo téma k diskusi pořádané spolkem Roklen College pro mladé, české startupisty Ondřeje Krátkého z Liftaga, Jana Charouze ze SmileCar, Romana Sterlyho z Blablacar, Radka Musila z Fundliftu, za společnost Twisto se zúčastnilCEO Michal Šmída. Mladí vizionáři prozradili svoje zkušenosti z korporátů a také svoje motivaci, proč vést vlastní startup nebo v něm pracovat. Ačkoliv se společnost Uber, jakýsi symbol sdílené ekonomiky, odmítla zúčastnit, zakázání aktivit Uberu v Brně a kontroverzní Uber samotný debatou rezonovali.

Přímý přenos debaty, nahrávaný na mobilní telefon.

Ondřej Krátký poukázal na souvislosti, které nám tady zatím nedocházejí: „Mít v USA v životopise společnost Uber je dnes spíše na škodu,“ k fenoménu nízkých cen Uberu dodává „Řidiči Uberu si neuvědomují, že jejich přivýdělek nese také náklady, amortizaci vozu do svých cen nereflektují.“ V otázce životaschopnosti svého startup v případě finanční krize byli všichni zúčastnění naprosto klidný, věří, že jejich sektory, tedy doprava a retailové finanční služby v menším objemu by krizi nejen že ustály, ale ještě by pomohli lidem, které by krizi zasáhli.

Než dal moderátor akce Lukáš Kovanda prostor pro dotazy z publika, zazněla doporučení řečníků, jak se dostat do startupu. „Stačí, když je člověk průměrně chytrý a umí dobře používat Google, zkouším také, jestli lidi umí počítat procenta“ řekl Roman Sterly. Radek Musil dodal, že „Chci ve firmě lidi, které naše firma zajímá, jsou nadšení a pro projekt by i dýchali, spoustu schopností je pak není problém naučit v průběhu.“ Živá diskuse pokračovala i v blízké restauraci a publikum hodnotilo debatu i příběhy hostů jako opravdu inspirativní a přínosné.

Newsletter