Sdílená ekonomika si asi vyžádá novou definici podnikání

Rozvoj sdílené ekonomiky si zřejmě vyžádá novou definici podnikání, stávající nepočítá s přivýdělkem. Do konce roku by měla vzniknout vládní ekonomická a právní analýza sdílené ekonomiky. Na dnešním kulatém stole to uvedli státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu a obchodu Jan Havlík.

Analýza by měla řešit dopady sdílené ekonomiky v oblasti ochrany spotřebitele, daňových pravidel nebo pracovního práva. „Potřebujeme porozumět tomu, co je sdílená ekonomika, popsat jak velká sdílená ekonomika je a také jak si s tím právně poradit, jestli stávající právní rámec dává smysl,“ doplnil Prouza.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého čeká trh sdílených služeb dynamický rozvoj a jeho regulace by se měla omezit na nezbytně nutný rozsah. Případná regulace by pak měla být jednotná na evropské úrovni. „Fenomén sdílené ekonomiky vnímám jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví, jako je doprava nebo peněžní trh,“ uvedl.

Ministerstvo průmyslu chce podle Havlíka počkat, jak se bude odvětví dále vyvíjet, protože zatím jeho dopad není velký. „Proč řešit něco, o čem ještě přesně nevíme, jak funguje,“ podotkl.

Sdílená ekonomika vznikla z anglického sharing economy. Jde o model podnikání, který je postavený na pronájmu, výměnách anebo i sdílení majetku. Mezi nejběžnější formy sdílení majetku patří opakovaný pronájem nemovitostí v období, kdy je majitel nevyužívá, nebo sdílená doprava. Služby sdílené ekonomiky v Evropě generovaly v roce 2013 kolem 15 miliard USD a v roce 2025 by to mělo být již 335 miliard. V Česku se do budoucna odhaduje podíl kolem jednoho až dvou procent HDP. Služby sdílení nabízí například taxi aplikace Uber nebo Liftago, zprostředkovatel ubytování Airbnb a další.

Newsletter