Sdílené podnikové služby v Česku během roku vzrostly o 19 procent

Segment tzv. sdílených podnikových služeb v Česku posílil během uplynulých 12 měsíců téměř o pětinu a tvoří již tři procenta hrubého domácího produktu země. Celkem dávají firmy podnikající v této oblasti práci 75.000 zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace Association of Business Service Leaders in the Czech Republic (ABSL).

ČR přilákala podle ABSL již 200 významných globálních firem, které si zde založily své centrum služeb. „Vedle tradičních investorů z USA, Německa, Británie či Švýcarska zde centra budují i indické, singapurské či kanadské firmy,“ uvedl prezident asociace ABSL Ota Kulhánek. Česko je podle něj dlouhodobě řazeno mezi deset nejpopulárnějších světových destinací pro zřízení a provoz center podnikových služeb.

Centra sdílených podnikových služeb jsou střediska, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem. Jde například o účetnictví, IT, nákup nebo lidské zdroje.

Za posledních 12 měsíců posílil uvedený segment v Česku o 19 procent. A pro příští rok asociace předpokládá ještě rychlejší tempo. „Signály z trhu naznačují, že porosteme pětadvacetiprocentním tempem. Půjde nejen o rozvoj existujícíhh center, ale i o příchod nových investorů,“ uvedl Kulhánek. Svůj optimismus opírá o výsledky aktuálního průzkumu, podle kterého 61 procent firem z oboru plánuje rozšířit škálu poskytovaných služeb a více než dvě pětiny společností chtějí rozšířit své zákaznické báze.

Podle ABSL pracuje v oblasti podnikových služeb v Česku zhruba 75.000 lidí a během následujících dvou let by jejich počet mohl dosáhnout 100.000 pracovníků. Hledání vhodných zaměstnanců je ale pro firmy z oboru stále složitější. „Uchazeči totiž kromě expertních znalostí musí perfektně ovládat angličtinu a další evropské jazyky,“ vysvětluje Kulhánek. Podle aktuálního průzkumu ABSL se v centrech podnikových služeb v Česku hovoří 31 jazyky. Vedle angličtiny je nejčastěji potřeba němčina, francouzština, italština, španělština a holandština.

Newsletter