Sdílenou ekonomiku využívá čtvrtina Čechů, stoupá podpora regulace

Sdílená ekonomika je v Česku stále nový fenomén s obrovským potenciálem. Jen 29 % populace zná pojem sdílená ekonomika a přibližně čtvrtina alespoň někdy nějakou sdílenou službu vyzkoušela. Své služby nebo majetek nyní nabízí 8 % lidí v ČR, dalších 10 % se na to chystá. Od léta loňského roku stoupla podpora regulace sdílené ekonomiky. To vyplývá z posledního výzkumu společnosti Ipsos pro Českou asociaci sdílené ekonomiky (ČASE).

„Sdílená ekonomika je na vzestupu. Lidé tyto služby využívají především kvůli finanční úspoře (64 %). Ti, co je zatím nevyužívají, jako nejčastější důvod uvádějí nedostupnost v místě bydliště, takže až se služby časem přirozeně rozšíří i do odlehlejších lokalit, nic jim nebude bránit, aby se také zapojili. A to, že nabídka bude růst, ukazují čísla – 8 % lidí už má zkušenost s nabízením služeb v oblasti sdílené ekonomiky, dalších 10 % se na to chystá,“ říká Patrik Czetö, předseda České asociace sdílené ekonomiky.

Z výzkumů Ipsosu vyplývá, že stoupá podpora regulace sdílené ekonomiky – 41 % lidí nyní regulaci podporuje, proti je 33 % (v srpnu 2017 byl tento poměr 37 % vs. 39 %). Zároveň jsou „jasná pravidla“ uváděna jako nejčastější odpověď na otázku, co by mohlo lidem pomoci překonat obavy ze sdílení. S přesnějším definováním pravidel ČASE souhlasí a pracuje na něm společně s Hospodářskou komorou.

“V rámci této spolupráce společně s Hospodářskou komorou navrhujeme jasně definovat hranici mezi příjmem z příležitostné výdělečné činnosti a podnikáním, a to prostřednictvím finančního limitu. Mezi naše další doporučení patří rozdělení sdílené ekonomiky do tří kategorií podle příjmů poskytovatelů, povinná registraci poskytovatelů sdílených služeb, paušální daně a či zajištění adekvátní úrovně ochrany spotřebitele,” uvádí Patrik Czetö.

Newsletter