Euro proti dolaru smazalo dnešní zisky a posouvá se pod hranici 1,1870 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Se Zemanem odletí do Arménie a Makedonie zástupci 16 firem

Prezidenta Miloše Zemana doprovodí na dnešní cestě do Arménie a Makedonie zástupci 16 českých firem. Podnikatelskou misi vede prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. České podniky zajímají hlavně obory jako je energetika, zdravotnictví či doprava. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora.

„Delegaci čekají dvoustranné rozhovory, podnikatelské semináře, představení investičních možností, prohlídka místních podniků nebo setkání s čelními představiteli zúčastněných zemí. Pokusíme se zde prohloubit dosavadní vztahy a navázat nové,“ uvedl Dlouhý.

Hospodářská komora nesměřuje s podnikateli do těchto zemí poprvé. V Arménii byli naposledy v únoru letošního roku společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). Během této mise například bohumínská firma Bonatrans jednala o možnosti dodávek železničních kol pro dopravní podnik v Jerevanu. Styky mezi ČR a Arménií se tak v posledních letech zintenzivňují. Čeští podnikatelé mají možnost uplatnit se zejména v energetice, v zemědělství či ve stavebnictví.

Také v Makedonii představuje energetika výzvu pro české firmy. Příležitosti ale leží též v těžebním průmyslu nebo developerských projektech. České investice se momentálně nejvíce podílí na automobilovém průmyslu.

Newsletter