Šéf Brano Group: Intervence ČNB co nejdéle, ideálem je ale euro

Česká národní banka (ČNB) by měla v devizových intervencích pokračovat co nejdéle, když už s nimi začala, míní Pavel Juříček, majitel firmy Brano Group, která vyrábí autodíly a příslušenství. Na odborné konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dnes také uvedl, že při dalším pokračování intervencí by si firmy, které byly před třemi lety zajištěny proti kurzovým výkyvům, nahradily tehdejší ztráty. Za ideální však Juříček považuje co nejrychlejší přijetí eura.

ČNB zavedla devizové intervence v listopadu 2013. Oslabením české měny k 27 korunám za euro se snažila bojovat proti deflaci, tedy poklesu cenové hladiny. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace a tehdejší členky rady ČNB Evy Zamrazilové však byly obavy z deflace neopodstatněné. „Recesně – deflační spirála, kdy při poklesu cenové hladiny spotřebitelé odkládají nákup s tím, že zboží ještě dále zlevní, se tady nikdy neroztočila,“ řekla dnes na stejné konferenci Zamrazilová.

Podle Zamrazilové má česká měna, až ČNB režim intervencí opustí, prostor pro posilování minimálně na úroveň 25 korun za euro. „ČNB však po určitou dobu nebude chtít pustit korunu pod hladinu 26 CZK/EUR,“ doplnila.

Juříček soudí, že ČNB při zavádění intervencí měla makroekonomickou analýzu, ale „naprosto jí chyběla ta mikroekonomická“. „Velké průmyslové firmy byly zajištěny proti kurzovým výkyvům. Prudké oslabení koruny jim pak přineslo ztráty ve stovkách milionů korun. To se následně projevilo i ve státním rozpočtu nižším výběrem daně z příjmů,“ řekl Juříček.

Dodal, že aby ČNB svůj krok napravila, musela by devizové intervence držet co možná nejdéle. „Teď se přirozeně jistíme tím, že téměř všechno, včetně elektřiny nebo plynu, nakupujeme v eurech. Případným opuštěním devizových intervencí se tak nechceme nechat znovu rozkývat. V zahraničí se často diví jak taková malá země, jako je Česká republika, může mít svou vlastní měnu. Přijetí eura by bylo ideální,“ řekl Juříček.

Rada ČNB koncem září uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Jako pravděpodobné přitom vidí ukončení režimu intervencí v polovině roku 2017.

Newsletter