Šéf chilské Transparency odstoupil kvůli Panamským dokumentům

Předseda chilské odbočky mezinárodní organizace Transparency International, která bojuje proti korupci ve světě, dnes podal demisi v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. Podle agentury Reuters se ukázalo, že Gonzalo Delaveau má vazbu na několik offshoreových firem.

„Gonzalo Delaveau odstoupil z postu předsedy Transparency Chile. Představenstvo demisi přijalo,“ uvedla chilská nevládní organizace v prohlášení. Chilské úřady neobviňují Delaveaua z protizákonné činnosti, ale vytýkají mu, že vazby na daňové ráje poškozují věrohodnost neziskové Transparency International se sídlem v Berlíně.

Podle chilského kontrolního orgánu CIPER právník Delaveau je v dokumentech veden jako představitel firem Turnbrook Corporation, DK Corporation, Heatlhey International Inc, Turnbrook Mining Ltd a Vizcachitas Ltd, které sídlí na Bamahách. Delaveau je také ředitelem firmy Turnbrook Mining, která prosazuje otevření dolů severně od Santiaga de Chile.

Delaveauova demise přišla poté, co chilské daňové úřady oznámily, že důkladně prověří všechny Chilany, které zmiňují Panamské dokumenty. Delaveau se před oznámením úřadů v médiích hájil, že vedoucím byl jen v Turnbrook Mining a že jeho vztahy s ostatními firmami souvisely jen s jeho právnickou praxí.

Kauza Panamských dokumentů se objevila v neděli, když novináři z několika zemí zveřejnili informace uniklé z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. Ta pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích. V dokumentech figurují také někteří bývalí i současní politici a další známé osobnosti. První obětí z řad státníků se asi stal islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, který dnes v souvislosti s kauzou podal demisi.

Newsletter