Šéf CIA: ISIS má plán posílat operativce na západ

I přes územní ztráty v Sýrii a Iráků zůstává radikální organizace Islámský stát (IS) velkou hrozbou. Po celém světě má desítky tisíc bojovníků, což je více, než měla na svém vrcholu teroristická síť Al-Káida. Ve výboru pro tajné služby Senátu Spojených států to podle agentury Reuters prohlásil šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Řekl také, že na Blízkém východě islamisté budou v reakci na ztráty území více využívat taktiku gerilového boje a útočit na vysoce postavené činitele.

„IS má velký počet západních bojovníků, kteří by případně mohli sloužit jako agenti pro útoky na Západě,“ řekl Brennan. Dodal, že je vysoce pravděpodobné, že se IS snaží tyto své příslušníky propašovat do západních zemí, a to možná i jako běžence či zcela legálně.

Islámský stát podle šéfa CIA představuje nadále značnou hrozbu, i když počty jeho bojovníků v Iráku a Sýrii se o několik tisíc snížily na současných 18.000 až 22.000. Velké znepokojení u Brennana pak vyvolává situace v Libyi, kde vliv IS roste. Odhaduje, že v současné době se zde k IS hlásí až 8000 bojovníků.

Newsletter