Šéf EBRD: Některé řecké firmy jsou „dobrou sázkou“

Evropská banka pro obnovu a rozvoj považuje některé řecké firmy za „dobrou sázku“ a doufá, že začne poskytovat půjčky vybraným firmám v zemi do několika měsíců. Řekl to prezident EBRD Suma Chakrabarti.     

EBRD minulý měsíc oznámila, že spustí pětiletý úvěrový a investiční program v Řecku. Vlády EU doufají, že tento program může posílit místní podniky a ekonomický růst, a pomoci tak ekonomice sužované obrovským dluhem veřejného sektoru.     

Chakrabarti dodal, že banka by mohla během několika měsíců začít půjčovat firmám v odvětvích, která nejsou považována za kontroverzní, jako financování obchodu a komunální služby. Další projekty by mohly následovat ve chvíli, kdy se vyjasní politická situace.     

„Myslím si, že tam bude řada podniků, řeckých podniků, které budou potřebovat kapitálovou injekci a jsou potenciálně velmi dobrými sázkami,“ citovala agentura Reuters Chakrabartiho. Dobré vyhlídky mají také projekty na zlepšení energetické efektivity a přeshraniční projekty spojující Řecko s jihovýchodní Evropou.     

Atény již loni požádaly, aby je EBRD zařadila mezi země, ve kterých působí. Celý proces však zbrzdila nejistota spojená s lednovými parlamentními volbami v Řecku. Na počátku minulého měsíce EBRD oznámila, že její akcionáři schválili investice v Řecku do roku 2020.     

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.     

Řecko již měsíce vede jednání se svými věřiteli o fiskálních opatřeních, rozpočtových cílech a privatizaci. To jsou body, jejichž splnění požadují věřitelé k uvolnění slíbené pomoci. Řecko má dostat ze záchranného programu ještě 7,2 miliardy eur. Pokud se strany do konce dubna nedohodnou, hrozí, že Řecku dojdou peníze. 

Newsletter