Šéf Eni: Ropa může za pár let zdražit na 200 dolarů za barel

Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi dnes vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby se zasadila o stabilizaci cen této komodity. Varoval přitom, že pokles investic do těžby v důsledku současného propadu cen by mohl za několik let způsobit, že cena této strategicky důležité suroviny se vyšplhá až na 200 dolarů za barel. Nyní je pod 50 dolary.     

Descalzi v rozhovoru s agenturou Reuters předpověděl, že ceny ropy zůstanou na nízké úrovni asi rok až rok a půl. Poté by se však měly začít postupně zvyšovat, a to právě kvůli poklesu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.     

Ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o zhruba 60 procent a v současnosti se pohybují kolem 49 dolarů za barel. OPEC se loni v listopadu rozhodl, že nebude na pokles cen reagovat omezováním produkce. Významní členové kartelu, zejména pak Saúdská Arábie, se domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.     

Descalzi očekává, že investice v ropném průmyslu v letošním roce klesnou o deset až 13 procent. Svět by však podle šéfa Eni měl dalšímu výraznému poklesu investic zabránit, protože by v budoucnu mohl vést k nedostatku ropy a rovněž k prudkému růstu její ceny. „OPEC je jako centrální banka pro ropu, která musí zajistit stabilitu cen (ropy), a umožnit tak patřičné investice,“ prohlásil Descalzi.     

Americká investiční banka Goldman Sachs už v roce 2005 správně předpověděla takzvaný superspike, tedy rychlý a velmi výrazný růst cen ropy. Banka tehdy uvedla, že cena barelu ropy se z tehdejších asi 50 USD dostane až na 120 dolarů. Ve skutečnosti se v červenci 2008 vyšplhala až nad 147 dolarů, kde se její růst zastavil. Stejně rychle pak začala cena i klesat, což urychlil částečně i fakt, že v následujících měsících globální ekonomika upadla do recese. 

Newsletter