Šéf Eurogroup: Chceme pomoci, ale Řecko musí plnit dohody

Členství v eurozóně znamená, že země dodržují dohodnuté závazky, prohlásil s odkazem na vývoj v Řecku při příchodu na dnešní jednání ministrů financí euroskupiny její šéf, dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. S novou řeckou vládou, kterou zformuje levicová SYRIZA a pravicoví Nezávislí Řekové, chtějí podle něj země euroskupiny začít co nejdříve jednat o tom, jak pomoci postavit řecké hospodářství na nohy.  

Řecku povládne Syriza a Nezávislí Řekové, euro na 11letém dně. ONLINE  

Lídr SYRIZY Alexis Tsipras nedělní volby jasně vyhrál se slibem ukončení úsporných opatření a vyjednání řady úlev z podmínek, které před pěti lety dali mezinárodní věřitelé z EU, Mezinárodního měnového fondu (MFF) a Evropské centrální banky (ECB) před finanční pomocí bankrotem ohrožené zemi. Pomoc dosáhla 240 miliard eur (6,6 bilionu korun) a podmínkou byly tvrdé úspory a reformní program.     

Dijsselbloem dnes připomněl, že ke snížení dluhového zatížení Řecka už bylo uděláno mnohé. „Vždy jsme říkali, že s nimi budeme dál spolupracovat, pokud Řekové dodrží to, co jsme s nimi už dříve domluvili,“ prohlásil dnes.     

Případná diskuse o otázkách udržitelnosti řeckého dluhu bude podle Dijsselbloema možná až poté, co skončí zatím stále nehotová poslední, v pořadí už pátá, prověrka stavu řeckého hospodářství.     

Ministři financí eurozóny už v prosinci rozhodli o prodloužení nynějšího evropského programu do konce února. Jednou z prvních věcí, o které bude potřeba s novou vládou v Aténách jednat, je tak možnost dalšího prodloužení, aby se Atény neocitly bez evropských peněz. „Budeme o tom mluvit dnes na euroskupině, a samozřejmě s řeckou vládou. Musí to být na jejich žádost,“ připomněl dnes Dijsselbloem.     

V rámci Evropské unie znějí spíše odmítavé postoje vůči možnosti, že by Řecko nemuselo plnit už domluvené podmínky pomoci. Jasně proti je především Německo, podobně se ale vyjádřili i Finové a některé další státy. Jiní evropští politici, třeba z Francie, ale naopak dávají najevo, že vůli řeckých voličů je nutné respektovat.     

Od nové řecké vlády Dijsselbloem očekává, že spolu s ostatními zeměmi euroskupiny bude pracovat na „posílení řecké ekonomiky“. „Plně chápeme, že je třeba mnohé udělat, a jsme připraveni je podpořit,“ poznamenal.     

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes novinářům řekl, že komise respektuje demokratickou volbu řeckých voličů. „Jsme připraveni spolupracovat s novou vládu,“ poznamenal. Řecko podle něj v posledních letech výrazně pokročilo a komise je připravena zemi dál pomáhat se zbývajícími reformami. 

Newsletter